Szkoła Podstawowa w Zalasiu

Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego
w klasie I w Szkole Podstawowej w Zalasiu

Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
      W czwartek 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klasy I naszej szkoły.  Podczas swoich zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Wychowawczyni starała się przekazać dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną : „Jak to się nazywa…”, w której obrazki podpisane były słowami w gwarze danego dialektu. Uczestniczyli także w zabawach z językiem. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, rymowane wyrazy, gimnastykowały swój język, próbowały recytować  „łamańce językowe”. Zmagania z wierszykami okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało dyplom uczestnictwa w „zabawie z językiem polskim”. Zajęciom przypatrywała się pani dyrektor Danuta Gwiazda.
      Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
       Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów innych klas. Moda na język polski na pewno zagości w naszej klasie na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

Opracowanie: Marzena Pliszka

ojczysty
ojczysty (1)
ojczysty (2)
ojczysty (3)
ojczysty (4)
ojczysty (5)
ojczysty (6)
ojczysty (7)

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa w Zalasiu

Zalas 1
07-438 Zalas

Mapa dojazdu

Sekretariat

tel: 29 77 25 228
      29 77 25 221
e-mail: zs.sekretariat@wp.pl

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.