Szkoła Podstawowa w Zalasiu

Kurpiowskie szkolne warsztaty tworzenia kwiatów w Zalasiu

Kurpiowskie szkolne warsztaty tworzenia kwiatów w Zalasiu

      Marzec to w Szkole Podstawowej w Zalasiu bardzo intensywny czas przygotowań do mającego się już wkrótce odbyć w gminie Łyse ważnego wydarzenia  - LIV Niedzieli Palmowej. 24 marca zbliża się wielkimi krokami, dlatego w Szkole Podstawowej w Zalasiu  odbyły się, tradycyjnie jak co roku, warsztaty tworzenia kurpiowskich kwiatów do palm wielkanocnych.  W tym roku w zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły w Zalasiu. Z kolorowych bibuł i krepin powstały przepiękne kwiaty a  zieleń w różnych odcieniach zamieniała się w rękach dzieci i i prowadzących warsztaty twórczyń ludowych w kolejne partie listków, których potrzeba dużo do wykonania zarówno kwiatów, jak i później w procesie składania palm wielkanocnych.

zdj (1)
zdj (2)
zdj (6)
zdj (3)
zdj (5)
zdj (4)
zdj (7)
zdj (1)
zdj (2)
zdj (4)
zdj (3)
zdj (5)
zdj (6)
zdj (7)
zdj (8)
zdj (10)
zdj (11)
zdj (12)
zdj (9)

      Urzekające oczy krokusy, żonkile, stokrotki, różyczki i wiele innych kwiatów, które są wykonywane podczas zajęć, wymagają pomysłu na rodzaj kwiatu, jego kolor, a potem precyzyjne wycięcie jego elementów z bibuły czy krepiny oraz misterne złożenie w całość. Krótko mówiąc – uczą dzieci niezwykłej inwencji twórczej i cierpliwej  pracy. Wszystko  zależy od dobrej sprawności manualnej i cierpliwości wykonującego, a uczniowie szkoły w Zalasiu z roku na rok są w tym coraz lepsi. Pracują  pod czujnym okiem mistrzyń i pasjonatek w dziedzinie kurpiowskich arcydzieł kwiatowych – od wielu lat warsztaty w szkole prowadzą  panie: Danuta Gwiazda, Bożena Kaczmarczyk, Monika Krysiak i Weronika Trzcińska.

      Dzięki takim warsztatom. Palmy wielkanocne, te konkursowe i te wykonywane w ramach warsztatów w Szkole Podstawowej w Zalasiu od lat nagradzane są w konkursie na palmę podczas Niedzieli Palmowej w Łysych. To prawdziwe arcydzieła kurpiowskie, w których przemyślane układy wykonanych kwiatów łączą się harmonijnie kolorem, kształtem i wielkością. Taka palemka wielkanocna własnoręcznie wykonana to z pewnością niebanalny prezent dla domowników i gości. To wyjątkowy prezent dla każdego.

Koordynator warsztatów: Danuta Gwiazda

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa w Zalasiu

Zalas 1
07-438 Zalas

Mapa dojazdu

Sekretariat

tel: 29 77 25 228
      29 77 25 221
e-mail: zs.sekretariat@wp.pl

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.