Szkoła Podstawowa w Zalasiu

Patriotyczno - profilaktyczne spotkanie poetyckie w szkole w Zalasiu

Patriotyczno - profilaktyczne spotkanie poetyckie w Szkole Podstawowej w Zalasiu

      Listopadowa aura sprzyja zadumie i refleksji. Wspominamy wtedy częściej ludzi, których nie ma wśród nas z różnych powodów. Sięgamy do kart historii, rozważając bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy w walkach o wolność i niepodległość Polski, ale myślami jesteśmy też w czasach współczesnych, gdzie tak łatwo utracić mężnie wywalczoną krwią polską wolność, zabijając siebie różnorodnymi używkami.
      15 listopada 2019r uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zalasiu na wieczornym poetyckim spotkaniu zaprezentowali zebranym gościom niezwykłą lekcję historii. Słowami wierszy i pieśni patriotycznych poszukiwaliśmy wspólnie odpowiedzi na pytanie: Gdzie są żołnierze z tamtych lat? Odkryliśmy, że najważniejsze daty walki o wolność zapisane są na krzyżach – tych cmentarnych i tych przydrożnych, pod którymi spoczywają żołnierze. Wspólnie z gośćmi wyśpiewane piosenki były jednocześnie hołdem poległym bohaterom i wyrazem szacunku do odzyskanej 101 lat temu wolności.

zdj (1)
zdj (2)
zdj (3)
zdj (4)
zdj (5)
zdj (6)
zdj (7)
zdj
IMG_0072
IMG_0101
IMG_0104

      Część druga spotkania miała charakter profilaktyczny i została nazwana smutną bajką. W świetle płonących nagrobnych zniczy pojawiły się tajemnicze postaci. Zebrani goście poznali tragiczne historie ludzi nadużywających alkoholu i narkotyków. Opowieści te uświadamiały, że wolność to nie tylko świat bez wojny, to również możliwość właściwego wyboru, bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale i siebie, swojego sumienia. Otrzymanej wolności nie można marnować używkami, bo zawsze kończy się to źle. Optymistyczne przesłanie i nadzieję przyniosła jednak końcowa piosenka o upływającym szybko życiu i radości każdym nowym dniem w wolnej Polsce.

     Nie ma nic cenniejszego nad wolność, dlatego należy umiejętnie korzystać z tego wywalczonego krwią polskich żołnierzy daru. Tylko w ten sposób wychowywane ku właściwym wartościom dzieci Szkoły Podstawowej w Zalasiu będą mogły nieść idee wolności w świat.

Oprawa muzyczna uroczystości: Arkadiusz Korytkowski
Tekst: Renata Korytkowska
Autor zdjęć: Tomasz Trzcinka, Bogusława Kobus

 

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa w Zalasiu

Zalas 1
07-438 Zalas

Mapa dojazdu

Sekretariat

tel: 29 77 25 228
      29 77 25 221
e-mail: zs.sekretariat@wp.pl

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.