Patriotyczno - profilaktyczne spotkanie poetyckie w szkole w Zalasiu
Patriotyczno - profilaktyczne spotkanie poetyckie w Szkole Podstawowej w Zalasiu
Listopadowa aura sprzyja zadumie i refleksji. Wspominamy wtedy częściej ludzi, których nie ma wśród nas z różnych powodów. Sięgamy do kart historii, rozważając bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy w walkach o wolność i niepodległość Polski, ale myślami jesteśmy też w czasach współczesnych, gdzie tak łatwo utracić mężnie wywalczoną krwią polską wolność, zabijając siebie różnorodnymi używkami.
15 listopada 2019r uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zalasiu na wieczornym poetyckim spotkaniu zaprezentowali zebranym gościom niezwykłą lekcję historii. Słowami wierszy i pieśni patriotycznych poszukiwaliśmy wspólnie odpowiedzi na pytanie: Gdzie są żołnierze z tamtych lat? Odkryliśmy, że najważniejsze daty walki o wolność zapisane są na krzyżach – tych cmentarnych i tych przydrożnych, pod którymi spoczywają żołnierze. Wspólnie z gośćmi wyśpiewane piosenki były jednocześnie hołdem poległym bohaterom i wyrazem szacunku do odzyskanej 101 lat temu wolności.
Część druga spotkania miała charakter profilaktyczny i została nazwana smutną bajką. W świetle płonących nagrobnych zniczy pojawiły się tajemnicze postaci. Zebrani goście poznali tragiczne historie ludzi nadużywających alkoholu i narkotyków. Opowieści te uświadamiały, że wolność to nie tylko świat bez wojny, to również możliwość właściwego wyboru, bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale i siebie, swojego sumienia. Otrzymanej wolności nie można marnować używkami, bo zawsze kończy się to źle. Optymistyczne przesłanie i nadzieję przyniosła jednak końcowa piosenka o upływającym szybko życiu i radości każdym nowym dniem w wolnej Polsce.
Nie ma nic cenniejszego nad wolność, dlatego należy umiejętnie korzystać z tego wywalczonego krwią polskich żołnierzy daru. Tylko w ten sposób wychowywane ku właściwym wartościom dzieci Szkoły Podstawowej w Zalasiu będą mogły nieść idee wolności w świat.
Oprawa muzyczna uroczystości: Arkadiusz Korytkowski
Tekst: Renata Korytkowska
Autor zdjęć: Tomasz Trzcinka, Bogusława Kobus